Trwałość katalizatorów i filtrów cząstek stałych

Posted by

Samochody składają się z wielu elementów, które z czasem zużywają się. Jest to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, trudno przecież, by cały samochód bezawaryjnie działał kilka, czy kilkanaście lat. Różne części posiadają więc określoną żywotność, choć to, jak długo będą bezawaryjnie służyć zależeć może też od samego kierowcy. By samochód działał sprawnie, musimy regularnie dokonywać przeglądów oraz wykonywać wszelkie naprawy, które tylko będą konieczne. W samochodach niezwykle istotne są układy oczyszczania spalin. Pozwalają one w bardzo dużym stopniu ograniczyć wydostawanie się do powietrza spalin.

Kilka słów o katalizatorach

Katalizatory są urządzeniami, które są jednym z elementów układów wydechowych. W bardziej nowoczesnych autach, stosuje się nawet kilka katalizatorów, ponieważ normy dotyczące emisji spalin zaostrzają się z roku na rok. Katalizatory posiadają specyficzną budowę. Znajduje się w nich monolit ceramiczny, lub wiele wąskich kanalików pokrytych metalem szlachetnym. Dzięki temu mogą zachodzić reakcje pomiędzy nimi a spalinami, które neutralizują poszczególne, szkodliwe związki chemiczne. Katalizatory samochodowe są bardzo wytrzymałe i służyć mogą przez wiele lat. Nawet jeśli nie będą już tak sprawne, jak za czasów nowości, będziemy mogli sprzedać je w jakimś skupie, za naprawdę bardzo rozsądne pieniądze.

Filtry DPF – dlaczego ludzie tak często się ich pozbywają?

Filtry DPF mają za zadanie zatrzymywać w swoim wnętrzu sadzę oraz popiół. Takie cząstki po opuszczeniu układu wydechowego razem ze spalinami, mogłyby doprowadzić do pojawienia się u ludzi wielu problemów zdrowotnych. Niestety wielu kierowców bez skrupułów pozbywa się filtrów DPF, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi można sporo zaoszczędzić, a sam filtr sprzedać można za niemałe pieniądze. Ludzie robią tak, ponieważ z biegiem czasu filtr należy wymienić lub mechanicznie wyczyścić. Jeśli się go wytnie, to można bez większych problemów jeździć samochodem, szczególnie, że nie jest to karane. Może w przyszłości coś w tym temacie się zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *