Do czego służą katalizatory i filtry DPF?

Posted by

Zapewne każdy z nas słyszał o problemach ze smogiem w takich miastach jak Kraków. Zapewne średnio interesujemy się przyczynami, ale warto wiedzieć że w większości spowodowane jest to przez ilość samochodów osobowych. Problem pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym bo zmiany ciśnienia i temperatury uniemożliwiają cyrkulacje powietrza. To znowu powoduje utrzymanie się chmury z zanieczyszczeniami nad miastem. Z problemem tym trzeba jakoś walczyć i wszystko spadło na producentów samochodów osobowych. Ścigani przez ekologów musieli wymyślić jakąś metodę, która ograniczy emisję trujących spalin do atmosfery.

Filtry cząstek stałych

Znane również jako filtry DPF są odpowiednikami katalizatorów. Spotykamy je tylko w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Jest tak dlatego, ponieważ popularne diesle działają trochę na innej zasadzie niż silniki benzynowe. Przy spalaniu oleju napędowego wytwarza się bardzo trująca sadza, którą nieraz widać w postaci czarnego dymu za samochodem. Tak jest oczywiście tylko w przypadku starszych pojazdów, ponieważ nowe mają już montowany filtr cząstek stałych. Osiąga on sprawność na poziomie nawet 90%, przez co jest niezwykle skuteczny i doskonale czyści spaliny z trujących substancji.

Reaktory katalityczne

Katalizatory natomiast spotykamy w samochodach z silnikami benzynowymi. Mają podobną zasadę, ale nie czyszczą układu wydechowego z sadzy, bo sadzy tam nie ma. Jest za to sporo również trujących substancji, które muszą być usunięte zanim trafią do atmosfery. W tym pomaga cały szereg metali szlachetnych, które wchodzą w reakcje z trującymi substancjami. Jest na tym całkiem spory biznes, bo katalizator można sprzedać poprzez skup katalizatorów za całkiem wysoką cenę. Wystarczy spojrzeć, że niektóre katalizatory są warte nawet kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *